Thu07242014

Last update03:35:07 PM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
 
Back You are here: Home Features Events and Features Life on the Island New Hanover County Schools Announces 2012 Science Fair Winners

New Hanover County Schools Announces 2012 Science Fair Winners

The New Hanover County Science Fair was held on Thursday, January 26, 2012 on the campus of Murray Middle School. Nearly two hundred students in grades 3-12 participated.  Among the event judges were representatives from Old River Farms, Cape Fear Museum, Airlie Gardens, the Cape Fear River Watch, the New Hanover County Soil and Water Conservation District, University of North Carolina-Wilmington (UNCW), and the City of Wilmington Storm Water Services.
Several projects in each category will represent New Hanover County Schools at the Southeast Regional Science Fair to be held on February 11, 2012 on the campus of UNCW.
Elementary School Winners: Nina Hahn, Murrayville*, Elizabeth Kinsey, Anderson*, Layth Mansour, Sunset Park*, Caleb Marshall, Castle Hayne*, Caitlin Parrish, Blair*, Gavin Sokolinsky, Pine Valley*, Aeris Tinkler and Khalia Murray, Freeman School of Engineering*, Elyssa Hall, Codington*, Kendall Shaw, Wrightsboro*, Holland Baynard, Bradley Creek, Summer Marshburn-Teneyck, Gregory School of Math and Science, Maeson Morgan, Bellamy,
Colby Styers, Codington, Daton West, Pine Valley, Nicholas Hildreth, College Park, Eric Powers, Pine Valley, Andrew Wise and William Caglarcan, Eaton, John Gizdic and Shaun Gizdic, Parsley, Scott Hightower, Pine Valley, Sandro Pantano, Ogden.
 Middle School Winners - Biological Science: 1st- Dane Scull, Roland-Grise *, 2nd- Savannah Clary, Noble*, and 3rd- Macy Austin, Trask.
Physical Science: 1st- Noelle Hoehn, Trask*, 2nd- Mackenzie Williams and Emma Nelson, Murray*, and 3rd- Finn Sweetz, Murray.
Earth Science: 1st- Nathan Kinsey, Murray*, 2nd- Lindsey Williams, Myrtle Grove*, and 3rd- Sam Scarborough and Jacob Harris, Holly Shelter.
Technology: 1st- Drew Cummings, Holly Shelter*, 2nd- Eli Wilson and Scott Perry, Noble, and 3rd- Ryan Dunwoody, Holly Shelter.
High School Winners - Biological Science: 1st- Re’Onna Crawford and Talpha Everette, Isaac Bear Early College*, 2nd- Garrett Leatherwood, Isaac Bear Early College*, and 3rd- Eli Myer, Isaac Bear Early College.
 Physical Science: 1st- Brittany Williams, Laney*, 2nd- Kevin Frink, Isaac Bear Early College*, and 3rd- Marissa Morrison and Erika Brigantti, Isaac Bear Early College
Earth Science - 1st- Matthew Stanbury and Christine Chow, Isaac Bear Early College*
2nd- Casey Wenner- Isaac Bear Early College, and 3rd- Brooke Hoehn- Isaac Bear Early College.
Technology/Engineering - 1st- Richard Everhart, Isaac Bear Early College* and 2nd- Anna Dyches, Isaac Bear Early College.
 (*indicates selected for regional competition)
In addition to the winners, Chloe O’Briant, Parsley Elementary, and Emma Bingham and Quinton Juliano, Isaac Bear, were also chosen to represent NHCS at the regional level.   Several students received special awards by local businesses for their outstanding projects.  The award recipients include: Nathan Kinsey, Murray Elementary School, Airlie Gardens Award; Taylor McMillon, Parsley Elementary, Cape Fear Museum Award; Elizabeth Kinsey, Anderson Elementary, Cape Fear Museum Award; Lindsey Williams, Myrtle Grove Middle, New Hanover County Soil & Water Conservation District Award.